Zaskórniki – co to jest?
Zaskórniki są niewielkimi zmianami na skórze, określanymi jako niezapalne wykwity skórne, lub wykwity pierwotne. Stanowią jeden z pierwszych symptomów pojawienia się trądziku zaskórnikowego, którego nazwa wywodzi się od obecności zaskórników, potocznie nazywanych wągrami. Wyróżniamy dwa rodzaje: zaskórniki otwarte i zamknięte.
Jak powstają zaskórniki otwarte lub zamknięte?
Nieestetyczne grudki, które pojawiają się na skórze i określane są jako zaskórniki, powstają w wyniku zablokowania ujść mieszków włosowych. Zaskórniki otwarte (tzw. czarne grudki) tworzą się wtedy, gdy mieszanka sebum i keratyny utlenia się na powierzchni skóry. Choć ich kolor jest ciemny, nie są rezultatem brudu, lecz jedynie procesu utleniania. Zaskórniki zamknięte (białe grudki) pojawiają się na skórze, gdy mieszanka sebum i keratyny pozostaje zamknięta pod powierzchnią skóry.
Jak oczyścić twarz z zaskórników?
Zaskórniki mogą być jednym z elementów składowych trądziku oraz problemów z cerą, dlatego często poszukiwane są sposoby na skuteczne pozbycie się tego rodzaju zmian. Jak oczyścić zaskórniki i skórę twarzy, aby cieszyć się promienną i czystą cerą? Odpowiedz, nie jest zbyt skomplikowana. Regularne czyszczenie twarzy, a także stosowanie odpowiednich i sprawdzonych produktów do pielęgnacji skóry, może pomoc w redukcji tych nieestetycznych zmian. W przypadku trudności z utrzymaniem czystej skóry, pomimo stosowania właściwych kosmetyków pielęgnacyjnych, warto skonsultować się z dermatologiem, aby uzyskać bardziej spersonalizowane porady.
Jak dbać o cerę z zaskórnikami?
Obecność nieestetycznych zmian na skórze bywa bardzo uciążliwa i chociaż zaskórniki nie są zmianami zapalnymi, to i tak spędzaj nam sen z powiek, gdy nieoczekiwanie pojawią się na naszej twarzy. Szukamy skutecznych metod na pozbycie się tych nieproszonych gości. Przyczyna oraz mechanizm powstawania zaskórników, związany jest z zablokowaniem ujść gruczołów łojowych masą łojowo-rogową, w skład której wchodzi sebum i złuszczony, martwy naskórek. Nadmierny łojotok skóry stanowi cechę charakterystyczną dla cery trądzikowej ze skłonnością do przetłuszczania się i powstawania uciążliwych zmian. Sebum, produkowane przez gruczoły łojowe, jest bardzo ważne dla skóry, gdyż w naturalny sposób zabezpiecza naskórek przed utratą wody i chroni przed szkodliwością czynników zewnętrznych. Problem pojawia się dopiero wtedy, gdy praca gruczołów łojowych zostaje zaburzona i wytwarzają one nadmierną ilość tej substancji. Za łojotok skóry odpowiedzialne są: uwarunkowania genetyczne, zaburzenia hormonalne, niewłaściwa pielęgnacja lub jej brak oraz nieodpowiednia dieta (przesadnie bogata w tłuszcze zwierzęce, sól i cukry proste), a także palenie papierosów lub nadmierne spożywanie alkoholu. Najnowsze badania udowadniają, że zanieczyszczenie powietrza, brak witamin, mikro- i makroelementów, stres, chroniczne zmęczenie, lub zbyt mała ilość snu, również mogą mieć wpływ na powstawanie zaskórników, jeśli organizm ma tendencje do wytwarzania zmian skórnych. Dlatego powinno się wyeliminować szkodliwe czynniki (w miarę swoich możliwości), aby metody oczyszczania twarzy stały się skuteczniejsze.